עמוד הבית > �������� �������� ������? �������� ���������� ������������ ������ ���������� ���� ���� ����������
בלחץ מערב החג? קבלו טיפים שיעזרו לכם לעבור את זה בשלום

בלחץ מערב החג? קבלו טיפים שיעזרו לכם לעבור את זה בשלום

כמעט פסח, אתם עסוקים מעל הראש בניקיון הבית, סידור הארונות וזריקה מאסיבית של חפצים שאפילו לא ידעתם שיש לכם.
ויחד עם כל זה, מרחפת מעליכם עננת הדאגה מערב החג הארוך עם הילדים.
אז השנה, במקום שכולם יהיו עייפים, יזדרזו להריץ את הברכות ורק יחכו לסיים את הגפילטע פיש ומשם הביתה למיטה: ישמו מספר עצות ומובטחת לכם חוויה רגועה, מהנה ומגבשת.
הכול תלוי במסרים ובאנרגיה שנשדר לסביבה. האם הילדים יספגו את ההתרגשות והציפייה או שיושפעו מהלחץ והמתח? אז בשביל שארוחות החג יהיו עבור הילדים ועבורכם לילות של שמחה ולא לילה ארוך ומייגע, הינה לכם כמה עצות שיסדרו לכם ערב קליל ומהנה:

- לשתף את הילדים בהכנות ובקישוטים לשולחן: לא, אנחנו לא מצפים שהילד יגלגל את הגפילטע פיש אבל הם בהחלט יכולים להכין יחד יצירות המתאימות לשולחן החג,
   ברכות, קיפול מפיות, בחירת משותפת של סט הצלחות ביחד ועריכת השולחן.

- אין מצווה להגיע מורעבים לארוחה ולזרז את הברכות והמנות - תדאגו להאכיל את הילדים כמה שעות לפני הארוחה כדי שיגיעו נינוחים ומרוצים.

- הכינו את הילדים מראש - הסבירו להם שיפגשו את סבתא חנה וסבא שמעון, את דודה רותי עם הילדים עמית וטל, שבטח נשב איתם קצת לפני שנשב לאכול. אפשר גם לעדכן אותם בתפריט -
   הסבירו להם שבגלל שהיום הוא יום חג האוכל יהיה שונה מהרגיל אבל טעים במיוחד. תדאגו להגיד שאתם מצפים מהם להתנהג יפה ולהיות סובלניים. אם יש לכם יותר מילד אחד, אפשר לבקש מהם לדאוג אחד לשני.

- ילד עייף הוא ילד רועש - מצפה לכולכם ערב ארוך, והדבר האחרון שאתם רוצים הוא ילד עייף ועצבני שרוצה לחזור הביתה. אל תמלאו את היום בפעילויות מחוץ לבית והשתדלו לפנות קצת זמן לשנ"צ.

- להביא בגדים נוחים להחלפה-ילדים אינם "מעצבנים" דווקא, אלא עושים זאת כי משהו מפריע להם. נכון, ג'ינס וחולצה לבנה מחויטת על ילד קטן זה אחד הדברים היותר חמודים ובאמת אין צורך לוותר עליהם -
   פשוט הביאו אתכם בגדים שיהיו להם נוחים לאחריי האוכל, לזמן המשחקים ולרגע שיירדמו על הספה.

- תדאגו שיהיה שמח: משימה לא פשוטה אבל שווה לתת צ'אנס - בקשו מכולם (במיוחד הילדים) לשים את כל המכשירים החכמים על שקט ואספו אותם בקערה עד סוף הערב.
   במהלך הארוחה שחקו משחקים אינטראקטיביים- לדוגמה, טריוויה או "משחק ה-5 ביסים"- כל ילד שמסיים 5 ביסים מהצלחת נשאל שאלה מטופשת, על הילד לענות תשובה לא פחות מטופשת כתגובה.
   גם מהנה וגם יוצר שיח. לחלק האחרון בערב תדאגו למשחקי קופסא, קלפים או טריוויה בשביל לשחק כמשפחה.

- לא קל לשבת במשך שעות על כיסא מסביב לשולחן, בטח לא כשאתה ילד בן 4. תדאגו לכיסאות נוחים, ומותאמים בגובה וברוחב לילדים.

- למרות הרצון הלגיטימי להוכיח שהילד שלכם מנומס ומחונך, אי אפשר לצפות מילדים לשבת בשקט ובנימוס לאורך כל הערב : אז לפני שאתם נוזפים בהם, כדאי לתת להם הפסקות להסתובב ולהוציא אנרגיות.

- תפרגנו ותשבחו אותם על התנהגות טובה, גם אם זה על הדברים הקטנים שנראים לכם כטריוויאליים.

 

פסח שמח ושקט!

הכותבת היא רבקה פישמן, פסיכולוגית קלינית ומנהלת רשת מעונות "התחלה חכמה" של החברה למתנ"סים הארצית.